praktický lekár
cenné rady
MUDr. Tibor Hlavatý
profilslužbyordinačné hodinycenné radycenné radykontaktzaujímavé web-linky

cenné rady
 
  2. Karcinóm hrubého čreva

Karcinóm (rakovina) hrubého čreva ( aj konečníka) je zhubný nádor hrubého čreva. Je jednou z najčastejších príčin úmrtí na nádorové ochorenia. Veľa z týchto úmrtí nastáva preto, lebo ochorenie bolo zistené príliš neskoro. Ak je karcinóm hrubého čreva diagnostikovaný včas, môže byť liečený (operačne) a aj vyliečený.
Väcšina karcinómov hrubého čreva začína ako polyp. Polyp je malý, obvykle neškodný výrastok na stene hrubého čreva. Polyp sa postupne zväčšuje a môže sa zmeniť (malígne zvrhnúť) na karcinóm.

..celý článok v prílohe..

 
   Celý článok: karcinóm hrubého čreva [doc]


» publikované dňa 01.05.2010

 
  1. Žlčové kamene

Žlčník je orgán podobný vaku, ktorý sa nachádza pečeňou. Zhromažďujú sa v ňom tráviace sťavy – žlč. Za určitých okolností môžu zo žlče vznikať žlčové kamene ( v odbornej terminológii cholecystolitiáza).
Približne 60% ľudí, ktorí majú žlčové kamene o nich väčšinou ani nevedia, pretože nemajú žiadne ťažkosti. Avšak kameň sa môže dostať zo žlčníka do žlčovodu, ktorý spája žlčník s črevom a upchať toto spojenie. Ak sú žlčové cesty úplne zablokované objaví sa silná bolesť v pravej hornej časti brucha. Obvykle bolesť pociťujete aj v hornej časti chrbtice. Bolesť začína náhle, často býva spojená so zvracaním a trvá cca 3 hodiny. Takáto epizóda je známa ako „žlčníkový záchvat“. Úplna alebo čiastočná blokáda žlčníka môže zapríčiniť podráždenie a zápal žlčníka. Toto môže byť sprevádzané horúčkou a žltavou farbou pokožky, ktorá sa nazýva žltačka. Toto nastáva, ak záchvat trvá vyše 3 hodín.

..celý článok v prílohe..

 
   Celý článok: žlčové kamene [doc]


» publikované dňa 01.05.2010

 

 

 

  Grafika: © MUDr. Ľuboš Kováč - CMS: Copyright kevar.sk  ©2010-2024 Mgr. Rastislav Kevický